Kas yra LoTo (Lockout - Tagout)?

Lockout/Tagout (LoTo) – tai visame pasaulyje populiarėjanti saugaus darbo įranga ir praktika, kurią taikant išjungiama elektros grandinių įtampa, uždaromos sklendės, neutralizuojamos ekstremalios temperatūros ir apsaugomos judančios dalys, kad pavojinga energija nebūtų pakartotinai įvesta, kai atliekami įrangos techninės priežiūros, remonto ar valymo darbai.

Tokiu būdu darbuotojai gali atlikti savo darbą saugiai ir, turėdami blokuotės raktą savo kišenėje, visiškai kontroliuoti situaciją.

Kodėl LoTo ?

LoTo įranga yra ypač svarbus techninės saugos elementas Jūsų darbo vietoje.

Nenaudojant LoTo Lietuvoje kasmet įvyksta daug skaudžių nelaimių… (daugiau informacijos)

LoTo elementai

 

Lockout/Tagout (LoTo) sistema susideda iš 3 pagrindinių elementų:
– blokatoriaus (izoliatoriaus) 
– užrakto (spynos)
– žymės (identifikatoriaus)

Kas yra LoToTo?

Papildomas „To“ – tai  „Tryout“ / Bandymas.

Tradicinis LoTo terminas į LoToTo pavojingos energijos izoliavimo metodikose buvo pakeistas po didelės avarijos, kai dėl netinkamos kontrolės žuvo grupė žmonių. Buvo laikomasi LoTo procedūrų, tačiau nesilaikant „Try Out“, sugedęs valdymo jungiklis vėl įjungė įrenginį ir mirtinai sužalojo operatorius.

Šiuo metu geriausia pasaulinė praktika yra laikytis LoToTo LockoutTagoutTryoutmetodikos, kuri užtikrina, kad įrengus blokavimo įtaisą būtų išryškinti ir ištaisyti visi gedimai, išlaisvinta sukauptoji energija ir būtų atliktas Try Outbandymas, užtikrinant, kad remonto darbus pradėti yra saugu.

-> Lockout -> Tagout -> Tryout

Nuo kokios pavojingos energijos saugo LoToTo?

Tūkstančiai nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta remontuojant ar prižiūrint pramoninę įrangą. Dauguma šių nelaimingų atsitikimų įvyksta dėl neizoliuotų energijos šaltinių.

Norint saugiai atlikti blokavimo ir žymėjimo procedūrą, būtina nustatyti visus galimus įrangos keliamus pavojus.

Sėkmingam LoToTo procedūros taikymui visi įrenginio pavojingos energijos šaltiniai turi būti identifikuoti, suskirstyti pagal energijos šaltinį ir aiškiai pažymėti.

Atlikti įrangos remonto darbus be LoToTo – tai lošti loterijoje, tik ne iš pinigų, o iš savo gyvybės…

LoToTo metodikos teisinis pagrindas ES ir Lietuvoje

Darbo įrenginių naudojimo bendrieji nuostatai
1 priedas „Minimalūs reikalavimai“

p. 2.14. Visuose darbo įrenginiuose turi būti aiškiai atpažįstami įtaisai, skirti jiems atjungti nuo visų energijos šaltinių.

Nesąmoningas ar atsitiktinis (netyčinis) darbo įrenginio pakartotinis įjungimas neturi kelti jokio pavojaus darbus atliekantiems ar kitiems darbuotojams.

Techninis reglamentas „Mašinų sauga„
(pagal 2006/42 EB direktyvą) | 1 priedas

Energijos šaltinio izoliavimas.

p. 115. Visos mašinos turi turėti priemones, skirtas joms izoliuoti nuo visų energijos šaltinių. Tokie izoliatoriai turi būti lengvai atpažįstami. Turi būti galimybė juos užblokuoti, jei pakartotinis energijos jungimas gali būti pavojingas žmonėms.

Turi būti galimybė izoliatorių užblokuoti toje vietoje, kurios operatorius iš savo darbo vietos negali patikrinti, kad įsitikintų, ar energija vis dar atjungta.

Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklės
VITECHNINĖS PRIEMONĖS. II. ANTRA KATEGORIJA. DARBAI, VYKDOMI ATJUNGUS ĮRENGINĮ

p. 80. Prieš pradedant dirbti atjungus įtampą, turi būti įvykdytos žemiau nurodytos techninės priemonės tokia tvarka:
– išjungti įtampą;
– atjungti įrenginį. Nesant techninės galimybės atjungti įrenginį, galima apsiriboti įtampos išjungimu;
– imtis priemonių išvengti savaiminio arba klaidingo komutacinių aparatų įsijungimo;
– iškabinti ženklus, draudžiančius įjungti įtampą.

Saugos taisyklių eksploatuojant šilumos įrenginius
IV SKYRIUS, DARBŲ, ATLIEKAMŲ ŠILUMOS ĮRENGINIUOSE, BENDRIEJI REIKALAVIMAI, PIRMASIS SKIRSNIS, REMONTAS

p. 36. Kad į remontui skirtą šilumos įrenginį nepatektų garo, karšto vandens, cheminių, sprogimo ar gaisro pavojingų medžiagų būtina jį patikimai atjungti nuo gretimų vamzdynų ir įrenginių, taip pat nuo drenažo bei apvadinių linijų.
p. 37. Atjungimo armatūrą būtina uždaryti bei patikimai užrakinti ir pakabinti plakatą „Neatidaryti! Įrenginiuose dirbama“. Raktai nuo užraktų turi būti perduodami budinčiam darbuotojui, įrašius apie tai operatyviniame žurnale. Neatlikus šių priemonių, įrenginį remontuoti draudžiama.

12 svarbių žingsnių saugiam darbui pagal LoToTo metodiką

Sutrumpintas procesas - pavojinga!

Grupinis LoToTo

Grupinis LoToTo naudojamas, kuomet vienas įrenginys turi daug pavojingos energijos šaltiniu ir įrenginį aptarnauja grupė darbuotojų – tokiu atveju kiekvienas darbuotojas turi uždėti ant užrakto asmeninę spyną.

Grupinio LoToTo principas: ant pavojingos energijos šaltinių užraktų dedama tik viena spyna, o į rakinamą dėžutę (Lock Box) įdedami užrakintų energijos šaltinių užraktų raktai.
Kiekvienas darbuotojas turi uždėti savo spyną ant rakinamos dėžutės (Lock Box).

BRADY LoTo vadovas (lietuvių kalba)

Apie ką šis vadovas?

Naudokite šį vadovą, kad suprastumėte, kaip įgyvendinti ar patobulinti blokavimo ir žymėjimo programą, arba susisiekite su mumis, kad gautumėte atsakymus į visus Jums rūpimus klausimus.

„Brady“ siūlo visapusišką LOTO sprendimą, kurį naudoja daugelis gamintojų visame pasaulyje, norėdami maksimaliai padidinti darbo vietos saugą ir apsaugoti darbuotojus.

 

LoToTo BRADY mokomoji medžiaga

Vizualiai susipažinkite su LoTo produktų naudojimu (video)

25 YouTube vaizdo įrašai

Turite klausimų? Susisiekite, paieškosime sprendimų kartu